Śnieżnobiały uśmiech to marzenie każdego. Od razu poprawia się nasza samoocena, gdy bez kompleksów możemy uśmiechnąć się, pokazując swoje czysto białe zęby. Rozwój stomatologii pozwala dzisiaj na bardzo szeroki zakres rozmaitych zabiegów nowoczesnych, które mają na celu przede wszystkim poprawę kolorytu naszej płytki nazębnej. Poniżej skoncentrujemy się na opisie kilku podstawowych zabiegów, jakie występują w gabinetach stomatologicznych zdecydowanie najczęściej.
Wybielanie, bo tak potocznie mówi się o zmianie odcienia zębów na jaśniejszy, jest stosowane po to, aby usunąć wszelkie przebarwienia, które pojawiają się na naszych zębach, w zasadzie niezależnie od tego, jakie jest ich źródło. Chodzi o to, żeby uzyskać naturalny odcień bez uszkodzenia płytki i szkliwa. Jest to oczywiście możliwe, ale trzeba przede wszystkim udać się najpierw na konsultacje do stomatologa, który określi stopień przebarwień, ustali ich rodzaj i zareaguje, w zależności od tego skąd się one zgromadziły na naszych zębach. Tylko wtedy zabieg tego rodzaju będzie dla nasz w pełni bezpieczny. Naturalny kolor nie oznacza jednakże krystalicznie biały, tak jak niektórzy uważają. Wszystko zależy od kwestii indywidualnej, a mianowicie od tego, jaki jest nasz naturalny kolor kości. Jeżeli szarawy z natury, to nic nie będziemy w stanie z tym zrobić a na pewno nie w stopniu całkowicie bezpiecznym dla naszych zębów. Większe ingerencje wiążą się natomiast w głównej mierze z dużym ryzykiem uszkodzenia szkliwa i wynikającą z tego czasem słabą kondycją naszych zębów. Musimy pamiętać o tym, że wpływ na żółknięcie zębów mają przede wszystkim produkty, jakie na co dzień spożywamy. Musimy przede wszystkim ograniczyć nadmierne picie kawy czy palenie papierosów. Nie służy naszym zębom również wino czerwone oraz oczywiście słodycze.
Obecnie wyróżnia się kilka charakterystycznych zabiegów stomatologicznych takich jak między innymi wybielanie z udziałem światła, co jest metodą innowacyjna, bezbolesną, szybką i pokazującą efekty w trybie natychmiastowym. Generalnie jednak najpowszechniejsze są trzy naturalne techniki wybielania – gabinetowe, czyli jedno-wizytowe profesjonalne wybielanie odbywające się z wykorzystaniem lasera albo lampy. Jest to metoda indywidualna, dopasowywana stopniem działania sprzętu do stanu zębów poddającego się zabiegowi pacjenta. Dzięki temu możemy uzyskać szybki efekt. W wielkim skrócie ujmując, polega to na zastosowaniu nadtlenku wodoru lub nadtlenku karbamidu. Ich stężenie jest dość duże, bowiem wynosi z reguły od trzydziestu do trzydziestu ośmiu procent. Dlatego też jest to substancja, która może być stosowana wyłącznie pod okiem doświadczonego i wprawionego w wybielaniu zębów stomatologa. Przed zabiegiem dentysta powinien doradzić pacjentowi oczyszczenie zębów. Chodzi o to, aby zabezpieczyć nasza jamę ustną od środka przed działaniem fachowych urządzeń takich jak lampa czy laser. I tym samym ochraniane są przede wszystkim dziąsła zębowe, co robi się za sprawą światło utwardzalnego żelu. Później nakładane są preparaty wybielające, które powinny być aplikowane tylko w te miejsca, jakie trzeba wybielić. Zazwyczaj są one nakładane na przedtrzonowce. Później następuje naświetlenie lampą czy laserem. Takie naświetlanie odbywa się zazwyczaj 20 minut – maksymalnie pół godziny. Pojedynczy zabieg składa się natomiast z dwóch bądź trzech faz naświetlenia. Musimy przy każdym naświetlaniu zastosować kolejną warstwę preparatu. Łącznie na fotelu dentystycznym spędzamy przeważnie nie dłużej niż 60 minut.
Wybielanie w domu też jest praktykowane, ale uwaga – nie mylmy tego z samodzielną ingerencją w wygląd naszych zębów i sięganie po drastyczne metody takie jak na przykład soda oczyszczona czy skóra od cytryny. Chodzi o to, że dentysta może nam przygotować specjalne nakładki wybielające, które będą przezroczyste i zupełnie nierzucające się w oczy. Dobrane pod względem stężenia preparatów wybielających odpowiednio do stopnia wrażliwości naszych zębów. Najczęściej stężenie tych specyfików jest znacząco mniejsze niż przy naświetlaniach laserowych czy lampą. Może ono wahać się w granicach od dziesięciu do piętnastu, maksymalnie dwudziestu procent. Wszystko jest kwestią indywidualną i zależy zwłaszcza od wskazań w przypadku konkretnego pacjenta. Takie wybielanie dobrze, aby trwało dwa tygodnie. Nie może być dłużej, bowiem doprowadzić to może do powstania nieprzyjemnej nadwrażliwości zębów. Nakładki, o ile są dobrze dopasowane, służą także w celach profilaktycznych, chroniąc przed próchnicą zębową.
Czasem stomatolodzy decydują się także na zastosowanie metody łączonej, a wtedy efekty uzyskiwane są bardzo często. Tak też działa się wtedy, gdy mamy do czynienia z trudnymi przypadkami klinicznymi. Przykładem tego jest chociażby przebarwienie spowodowane zażywaniem antybiotyków. Najbardziej zagrażające białości naszych zębów są medykamenty zawierające tetracyklinę. Wtedy zęby robią się bardzo nieestetyczne pod względem odcienia i wybielanie jest wskazane. Największa trwałość to oczywiście poddanie się z jednej strony naświetleniom lampą czy też laserem, a z drugiej natomiast nanoszenie na zęby w warunkach domowych również odpowiednio przygotowanych nakładek wybielających. W każdym przypadku jednakże musimy pamiętać o tym, aby dbać o zęby, uważać na to, co jemy i co pijemy oraz mieć na względzie nasze bezpieczeństwo. W końcu zęby mamy tylko jedne na całe życie.
Kolor naszych zębów, a w zasadzie to, jaki odcień mają one naturalnie, jest w dużym stopniu uzależnione od gęstości oraz grubości zębiny, która prześwieca przez nasze szkliwo. Ponadto istotne jest też to, jakie mamy szkliwo – także duże znaczenie ma grubość oraz gęstość. Czasem po prostu niewiele da się zrobić z naturalnie pociemniałym kolorytem. W dziedzinie stomatologii wyróżnia się natomiast dwa podstawowe pojęcia a mianowicie wybielanie oraz rozjaśnianie. Wybielanie zębów, stanowiące rodzaj zabiegu leczniczego jest realizowane wówczas, gdy mamy do czynienia z jakimś stanem patologicznym, poprzez który rozumie się na przykład duże przebarwienia powstające w wyniku stosowania długotrwałych kuracji antybiotykami. W przypadku wybielania tylko ze względów „urodowych” i widzimisię pacjenta nie chodzi już o względy czysto lekarskie, co jedynie estetyczne.
Przyczyn pojawiania się nieładnych osadów i przebarwień na naszych zębach jest cała masa. Od nich właśnie uzależniony jest rodzaj zabiegu, który ma na celu przywrócenie naszym zębom naturalnego wyglądu. Istota przebarwień musi zostać dokładnie ustalona, aby pacjentowi nie zaszkodzić. Przebarwienia dzieli się natomiast w głównej mierze na dwie podstawowe kategorie, a mianowicie na przebarwienia zewnętrzne, które da się usunąć stosunkowo szybko i łatwo, poprzez profesjonalne zabiegi czyszcząco-pielęgnacyjne w gabinecie stomatologicznym oraz przebarwienia wewnętrzne, które są już cięższym orzechem do zgryzienia, ale ich usunięcie przy dzisiejszym rozwoju medycyny nie jest niemożliwe. Konieczne jest wtedy po prostu zastosowanie znacznie silniejszych sposobów. Przebarwienia dotyczą tak samo zębów stałych, jak i mlecznych. Wynikają one przede wszystkim z jedzenia, a dokładnie z częstego spożywania takich produktów jak herbata czy kawa czerwone wino, życie betelu bądź tytoniu i palenie marihuany. Wszelkie używki oraz słodycze naszym zębom niesamowicie szkodzą. Ponadto wpływ na poszarzały odcień szkliwa ma także próchnica zębowa oraz niedostateczna bądź niewłaściwa higiena jamy ustnej. Źle wpływa na ich stan też szereg rozmaitych chorób w tym zwłaszcza gruczołów wydzielania wewnętrznego a więc przy nadczynności czy niedoczynności nadnerczy, przy schorzeniach natury metabolicznej – choroba hemolityczna czy żółtaczka. Ponadto często przebarwienia powstają także przed i po wyrżnięciu się zębów, przez przedawkowanie fluoru czy stosowanie złej jakości bądź niedostosowanych do naszych potrzeb preparatów oraz materiałów stomatologicznych. Niektórym osobom nie służą amalgamat srebra czy azotan srebra.