Urządzenie służące do chłodzenia pomieszczeń zimniejszymi masami powietrza powinno być właściwie dopasowane przede wszystkim do danego wnętrza. Solidny klimatyzator to nie tylko inwestycja na przyszłość, a w związku z tym i redukcja późniejszych wydatków, co również oszczędność zdrowia osób przebywających w klimatyzowanym obiekcie. W niniejszym tekście poradzimy zatem, na co w szczególności popatrzeć, gdy podejmiemy decyzję o montażu charakteryzowanego tu urządzenia.
Sprzęt klimatyzujący powinien działać z odpowiednio dopasowaną mocą. Musi w związku z tym wykonywać instalację i montaż maszyny ktoś, kto zna się na tego rodzaju działaniach. Najlepiej, aby był to doświadczony specjalista i to optymalnie, aby pracował w firmie, w której wyposażaliśmy się w to urządzenie. Jeżeli natomiast klimatyzację zamierzamy samodzielnie ustawiać, to niestety, ale wielokrotnie zdarza się tak, iż nastawiamy nieodpowiednie parametry i tym samym urządzenie pracuje na złych obrotach – albo za dużych, albo wręcz przeciwnie – zbyt niskich i w konsekwencji wiąże się to z ogromnymi kosztami eksploatacyjnymi, niekiedy uszkodzeniami sprzętu czy też jego szybkim zużyciem. To natomiast pociąga za sobą kolejne trudności. Ciężko jest takie urządzenie później zwrócić czy ubiegać się o reperację na koszt dystrybutora bądź zgłaszać reklamację. Klimatyzator musi być przede wszystkim właściwie eksploatowany, inaczej możemy narazić się na naprawdę duże koszty. Tym samym, łączy się to z wymogiem solidnego i dokładnego obliczenia. Klimatyzator powinien odznaczać się także wysoką jakością. Im lepszy, tym automatycznie dłużej nam posłuży w codziennym wykorzystaniu. Warto stwierdzić też i to, iż dzięki zainwestowaniu w dobry sprzęt, mamy sposobność zyskania w cenie jego zakupu także i ekipy, która nam to urządzenie zamontuje. Wtedy w razie ewentualnych problemów z działaniem sprzętu, nie ma się co martwić – skoro ktoś, kto podaje się za eksperta w tej dziedzinie maszynę dla nas zainstalował i włączył, niech ten ktoś naprawia wynikłe z jego błędu usterki. Gorzej natomiast, gdybyśmy tak zdecydowali się na samodzielne montowanie urządzenia. Wówczas małe prawdopodobieństwo, że bez ponoszenia dodatkowych kosztów, profesjonalna ekipa naprawi nam urządzenie, nawet jeżeli to od tej firmy maszynę nabywaliśmy.
Klimatyzacja stosownie zainstalowana może przynieść spore zyski ciepła. O tym, jak spore one będą da się łatwo przekonać na zasadzie obliczeń. Precyzyjne wyliczenia powinny obejmować między innymi ludzi – ilość osób przebywających we wnętrzu, które ma być klimatyzowane, aktywności fizycznej czy też pracy typowo intelektualnej, jaka wykonywana jest w danym pomieszczeniu, ilości okien i drzwi w pokoju i metrażu, jaki jest do dyspozycji. Ponadto nie bez znaczenia okazuje się także rodzaj pozostałego wyposażenia – wszelkie urządzenia działające na prąd komputery, drukarki, skanery, telefony. Wszystko to przecież produkuje dodatkowe ciepło a w takich właśnie miejscach wysoko zinformatyzowanych i unowocześnionych z technologicznego punktu widzenia klimatyzacja przydaje się zdecydowanie najbardziej. Jeszcze jedna kwestia to oświetlenie elektryczne, miejscowe bądź ogólne. Istotna jest także sprawa nasłonecznienia pomieszczenia. Ilość światła wpadająca do środka obiektu ma ogromny wpływ na to, jak powinna działać maszyna klimatyzująca. Precyzyjniejsze wyniki pozwalają na zwiększenie komfortu termicznego i lepszą eksploatację urządzenia. Popełnienie w tym zakresie nawet drobnych błędów, może się wiązać z negatywną późniejszą pracą sprzętu, nawet jeżeli jest to maszyna odznaczająca się wysoką jakością czy pochodząca od renomowanego producenta. Kolejna sprawa to to, iż często problemem jest zaniżenie masy chłodniczej. W konsekwencji tego dochodzi do kłopotów z otrzymaniem właściwych parametrów technicznych w lokalu wyposażanym w klimatyzator. Nie da się też ukryć, że gorszy sprzęt klimatyzujący prowadzi do szybszego zniszczenia czy zużywania się maszyny i pociąga za sobą konieczność nabycia nowego modelu.
Podsumowując, dobrze dopasowany do wnętrza klimatyzator powinien być solidnie dobrany do takich czynników jak wilgotność powietrza, hałas, liczbę sprzętów, temperaturę, prędkość nawiewanego powietrza uzależnioną jednoznacznie od liczby osób przebywających w pomieszczeniu klimatyzowanym oraz wielkości owego pomieszczenia, temperatury przegród, ilości otworów okiennych i drzwi, aktywność ludzi pracujących, typ wykonywanej przez nich pracy oraz kondygnację i typ budynku, w jakim usytuowany jest lokal, jaki ma być wyposażony w charakteryzowany tu sprzęt. Jak informują eksperci w tej dziedzinie, w czasie zimy, przy pracy tradycyjnie intelektualnej, gdzie występują komputery, drukarki, skanery, lecz nie ma dużych i ciężkich maszyn jak w przedsiębiorstwach produkcyjnych czy fabrykach, w pokoju klimatyzowanym najlepsza jest temperatura wynosząca od dwudziestu do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza. W lecie natomiast od dwudziestu trzech do dwudziestu sześciu stopni Celsjusza.